Projekt „Raciborska oddycha sztuką”

imagosilesia.pl Raciborska oddycha sztukąimago_foundation_logo_projekt_na_ciemne_tlo_samo_i_50x50

 

Raciborska oddycha sztuką – projekt autorski Ewy Kokot (stypendium MKiDN)

 

„RACIBORSKA oddycha SZTUKĄ” to projekt zainicjowany i koordynowany przez Ewę Kokot (historyk sztuki, pedagog), którego partnerem generalnym jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Kluczowy cel, jaki przyświeca projektowi to wypracowanie nowych metod i działań w zakresie animacji społecznej dla mieszkańców Katowic zamieszkujących ulicę Raciborską.

 

 

Chodzi o zintegrowanie mieszkańców ulicy z przestrzenią, w której żyją oraz stworzenie społeczności lokalnej, która partycypuje we wszystkich jej zasobach. Inicjatywa jest adresowana do wszystkich mieszkańców ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży zagrożonej. W ramach projektu przewidywane są akcje artystyczne, warsztaty twórcze i wycieczki miejskie, a całość zakończy się wystawą „Mapy emocjonalnej Raciborskiej”, podczas której będzie można zobaczyć efekty pracy.

 

Jest to próba otwarcia tej przestrzeni jako miejsca relaksu i sztuki. Cykl wydarzeń kryjący się pod nazwą projektu Ewy Kokot „Raciborska oddycha sztuką” to niezwykłe przedsięwzięcie, pozwalające mieszkańcom ulicy na zdobycie nowych umiejętności, wiedzy, pozwalający dostrzec coś czego pozornie nie ma.

 

W inicjatywę zaangażowały się instytucje kultury, organizacje pozarządowe i stowarzyszenia. Wspierają projekt: Fundacja Napraw Sobie Miasto, Pracownia Edukacji Żywej, Grupa Fotograficzna ZASPA, Dom Aniołów Stróżów, Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek Św. Jacka Świetlica Środowiskowa Św. Brata Alberta, natomiast patronatu honorowego udzieliła mu Fundacja Res Publica im. Henryka Krzeczkowskiego. Program realizowany jest w ramach stypendium z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W projekt zaangażowała się także Fundacja Imago Silesia. Już 25 września  o godzinie 16.00 zapraszamy na kolejną wycieczkę miejską, tym razem tematem przewodnim będzie wielokulturowość Katowic. Raciborska to jedna, z wielu ulic w Katowicach. Nie sztandarowa, nowa inwestycja, jak sąsiadka zza torowiska-Grundmanna czy odnowiona niedawno Kościuszki. Raczej jest, delikatnie zapomniana i omszała. I tu także można oddychać sztuką, być może bardziej niż gdzie indziej.  Taki jest właśnie cel wycieczki, która odbędzie się 25 września o godzinie 16.00. Przejdziemy ulicą Raciborską i zajrzymy nieopodal, na Kozielską. Zobaczymy jakim wielokulturowym tyglem były Katowice i jakie ślady tego znaleźć można tu, i dzisiaj. Wycieczkę poprowadzi Grzegorz Senderowicz, historyk i członek zarządu Fundacji Imago Silesia.

 

Wszelkie szczegóły dotyczące wydarzeń związanych z projektem można znaleźć na stronie projektu na facebooku

Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Stypendium artystycznego dla Ewy Kokot.

 

mkidn_logo

projekty fundacji

g3086_500_na_str_imagosilesiaapk_logo_200x120      
Top