Promenada na południe – wernisaż wystawy

Akcja #robimykomitywę wchodzi w decydującą fazę. Obywatelki i obywatele, oto Alternatywny Dom Kultury KOMITYWA ma zaszczyt prezentować pierwszą wystawę – Promenada na Południe. Historia ulicy Kościuszki.

Wzbudzająca zachwyt „wystawa miejskiej architektury” czy ruchliwa droga wylotowa z centrum na południe miasta? Obecna ulica Kościuszki w Katowicach od początku pełniła ważną funkcję komunikacyjną, łącząc tereny przemysłowe ze śródmieściem. Szybko jednak stała się też promenadą prowadzącą wzdłuż szpaleru drzew do największego w mieście parku. Wystawa Promenada na południe. Historia ulicy Kościuszki pozwala prześledzić rozwój wydarzeń, które przez lata kształtowały wyjątkowy charakter ulicy, czyniąc ją naprzemiennie malowniczą aleją lub zatłoczoną drogą.

Narracja wystawy zbudowana została na bazie unikatowych materiałów z Archiwum Urzędu Miasta, starych map, archiwalnych fotografii, szkiców szyldów sklepowych, planów architektonicznych czy korespondencji dawnych mieszkańców.

Ulica Kościuszki jest jedną z najdłuższych i najważniejszych ulic Katowic. Od zawsze miała kluczowe znaczenie jako droga łącząca strategiczne punkty miasta i – od pewnego momentu – zazieleniona aleja wiodąca do parku w cieniu mieszczańskich kamienic. Już w latach 20. nazywane były one wystawą miejskiej architektury.

Do dziś zachowały się w niemal niezmienionej formie (poza pawilonem handlowym pod nieistniejącym już adresem Kościuszki 1), dokumentując życie i upodobania kilku pokoleń ich mieszkańców i właścicieli. Być może jednak najwięcej o duchu ulicy mówi dziś jej wyjątkowa struktura. Położona na wzgórzu, rozwijała się w kierunku południa, powoli zajmując kolejne pola rolnicze. Początkowo zwarta zabudowa w dalszej części ulicy rozluźnia się – od rzędów kamienic po wolnostojące domy i wille rozlokowane pośród ogrodów, prowadząc przez tzw. ogrody szreberowskie (czyli ogródki działkowe) aż do parku.

Prezentowany na wystawie materiał pozwala prześledzić powstanie i rozwój ulicy Kościuszki z kilku perspektyw: w kontekście całego miasta, z punktu widzenia protoplastów ulicy czy pod kątem działalności inwestorów i budowniczych. W ramach ekspozycji Medialab Katowice przedstawia zbiory danych historycznych obejmujących głównie okres od 1850 do 1950 roku. Wystawa stanowi wprowadzenie do poszczególnych wątków tematycznych, które szczegółowo rozwinięte zostały w ramach 12 tras spacerowych. Te umożliwiają eksplorację historii ulicy, która na czas zwiedzania zmienia się w przestrzeń wystawową w rzeczywistej skali.

Wystawa jest kolejnym projektem przygotowanym przez Medialab Katowice. Fundacja Imago Silesia jest partnerem wystawy, która potrwa do 30 października. Wystawę można zwiedzać w Alternatywnym Domu Kultury przy ul. Tadeusza Kościuszki 39, bezpłatnie, codziennie w godzinach od 11.00 do 19.00 oprócz poniedziałków, kiedy wystawa jest nieczynna. Zapraszamy.

projekty fundacji

g3086_500_na_str_imagosilesiaapk_logo_200x120      
Top